Najbardziej Popularne
Ciągniki ciężkie
Powstałe przy współpracy Ursusa z Zetorem:
Modernizacja A (1980):
Modernizacja B (M85):
Modernizacja M87
Ciągniki postlicencyjne
Na licencji firmy Massey-Ferguson:
Ogrodnicze:
Perkins "Green Engine":
Prototypy:
Inne:
Ursus Dzik i C-308

C-308

Ursus C-308 to ogrodniczy ciągnik rolniczy jednoosiowy produkcji zakładów Ursus w Warszawie

W 1957 rozpoczeto prace projektowe nad lekkim ciągnikiem dla ogrodnictwa i jednoczesnie powstały 2 podobne do siebie konstrukcje:

- Dzik w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Maszynowego Leśnictwa we Wrocławiu,
- Ursus C-308 w ZakładachMechanicznych Ursus.

11 paŸdziernika 1957 opracowany został prototyp, a do 1963 wyprodukowano tego modelu 4100 egemplarzy.

Pierwszym polskim ciągnikiem jednoosiowym był "Dzik" produkowany przez Gorzowskie Zakłady Przemysłu Maszynowego Leśnictwa. Ciągnik był zaprojektowany jako uniwersalna maszyna dla ogrodnictwa rolnictwa i leśnictwa. Pierwsze egzemplarze tego ciągnika opuściły zakłady na początku lat siedemdziesiątych. Ich konstrukcja oparta była na jednocylindrowym dwusuwowym silniku chłodzonym powietrzem (Typ S -261 C) produkowanym. Przez Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego Polmo z Bielska Białej. Ciągnik ten posiadał moc 8 KM, czterobiegową (z biegiem wstecznym) skrzynię biegów oraz dwa wałki odbioru mocy (przedni i tylny) . Uniwersalny zaczep narzędzi pozwalał na stosowanie szerokiej gamy osprzętu: bron, pługów, wyorywaczy, kosiarki listwowej czy opryskiwacza. Do ciągnika można tez było przyłączyć, zaczep z siodełkiem lub przyczepę o ładowności 800 kg wraz z siedziskiem dla operatora co umożliwiało transport materiałów i płodów rolnych na bliskie odległości np. w obrębie gospodarstwa ogrodniczego. Drugą popularną konstrukcją jednoosiową był C-308 którego prototyp powstał w roku 1957 w z Zakładach Mechanicznych Ursus. Jego konstrukcja oparta była także na jednocylindrowym dwusuwowym silniku spalinowym o mocy 8 KM. Z ciągnikiem można było stosować szeroki asortyment osprzęt. Posiadał on także nowoczesny jak na owe czasy design - z charakterystyczną zaokrągloną maską z centralnie umieszczonym reflektorem. O jego popularności niech świadczy fakt, iż do roku 1963 sprzedano ponad 4000 egzemplarzy tego modelu.

W latach 80 popularnością w kraju cieszyły się ciągniki jednoosiowe z Niemieckiej Republiki Demokratycznej –marki Fortschritt E 930 produkowane przez zakłady Landmaschinenbau Neustad.

Ich konstrukcja oparta była na zmodyfikowanym silniku zapożyczonym ze skutera Simpson o pojemności 49,8 cm3 o mocy zaledwie 3,6 KM. Jednakże model ten cieszył się duża popularnością.

W związku z dużym popytem na tego typu maszyny, w roku 1982 rozpoczęto produkcję ciągnika jednoosiowego DZIK 21. Konstrukcja tego modelu oparta została na modelu DZIK 2, posiadała jednakże nową mocniejszą jednostkę napędową – jednocylindrowy dwusuwowy silnik o mocy 11 KM. Był to ostatni model ciągnika jednoosiowego Polskiej konstrukcji

Dane Techniczne C-308

- Silnik: S261C, dwusuwowy, o zapłonie iskrowym, jednocylindrowy - Moc: 8 KM (5,9 kW)

Ciągnik ten był bardzo uniwersalny, mógł pracować z pługiem, opryskiwaczem, przyczepą i przewidziano możliwość zamontowania przystawki pasowej wyposażonej w koło pasowe o średnicy 200 mm.

Link do strony:
© Copyright 2007 Ursus - Dane Techniczne
W sieci od 17 listopada 2007 roku.
W całości wykonał: Duch


statystyka